Beyşehir Tarhanasi

Beyşehir Tarhanasi | Gıda Ambarı
  • Beyşehir Tarhanasi | Gıda Ambarı
  • Beyşehir Tarhanasi | Gıda Ambarı
  • Beyşehir Tarhanasi | Gıda Ambarı
140,00 TL / Adet

Bu ürün 26.09.2022 tarihinde eklenmiş.
Güncel fiyat bilgisi için satıcıya mesaj gönderin.

Satış Toptan&Perakende
İzinler Tarım & Sağlık Bakanlıkları
Şehir Konya

Satıcı Bilgileri

Abdullah Üstündağ

Puanı
100%

Abdullah Üstündağ

Ürün Açıklaması

1Kg içinde takriben 40 adet çıkar.

Süzme yoğurt, bulgur ve yağ ile suyu karıştırarak bulamaç haline getirdikleri karışımdan tarhana yapan Beyşehirli ev hanımları, daha sonra elde ya da makinelerde yuvarlak şekil verdikten sonra kuruması için güneş altına bırakıyor. Tarhana çiti üzerine serilen tarhanalar gündüz güneşin kendini hissettirdiği saatlerde kurumak ve çıtır bir vaziyete gelmek üzere bekliyor. Kurutma döneminde müsait bahçesi olmayan ya da apartman dairelerinde oturan hanımlar evlerinin önündeki cadde ve sokakları trafiğe kapatıyor.
 

Yıl 1570. Yavuz Sultan Selim Han Mısıra sefer düzenleyecek özel ulağını Beyşehire Karlıoğlu Sinan Beye gönderir. Karlıoğlu Sinan Bey; Beyşehir sancak beyi Yavuz Sultan Selim Hanın en güvendiği cesur ve kahraman bir askerdir. Sefer için hazırlıklara başlamasını söyler. Çöl geçilmesi lazım. İstanbulda padişah uzun süre dayanacak yiyecek için araştırma yapılmasını ister. Saray mutfağı uzmanları peksimeti bulurlar. Beyşehirde ise Karlıoğlu Sinan Bey içerişehir mahallesine kazanlar kurdurur. Doyurucu ve besin değeri yüksek yoğurt, ayran yapılır ve yağ, bulgurla kazanlarda kaynatılır. Tarna (tarhana) yapılır.

Beyşehir suvari alayı Karlıoğlu Sinan Bey de bu savaşa katılır. Çöl geçilir. İstanbul’da yapılan peksimet çöl sıcağında 1 hafta içerisinde bozulur. Beyşehirin Tarhanası o ortamda bir ay bozulmaz. Bir ayın sonunda ıslatılarak tekrar yenir ve uzun süre dayanır.