beyşehir tarhanası

22-07-2020 19:45   Kurutulmuş Gıda » Diğer Kurutulmuş Gıdalar     Konya Beyşehir

30tl TL

  • beyşehir tarhanası
  • beyşehir tarhanası
  • beyşehir tarhanası
beyşehir tarhanası beyşehir tarhanası beyşehir tarhanası
Detaylar

kg satisimiz 30 TL dir takriben 100  adet çıkar,, 
Süzme yoğurt, bulgur ve yağ ile suyu karıştırarak bulamaç haline getirdikleri karışımdan tarhana yapan Beyşehirli ev hanımları, daha sonra elde ya da makinelerde yuvarlak şekil verdikten sonra kuruması için güneş altına bırakıyor. Tarhana çiti üzerine serilen tarhanalar gündüz güneşin kendini hissettirdiği saatlerde kurumak ve çıtır bir vaziyete gelmek üzere bekliyor. Kurutma döneminde müsait bahçesi olmayan ya da apartman dairelerinde oturan hanımlar evlerinin önündeki cadde ve sokakları trafiğe kapatıyor.
 

Yıl 1570. Yavuz Sultan Selim Han Mısır’a sefer düzenleyecek özel ulağını Beyşehir’e Karlıoğlu Sinan Bey’e gönderir. Karlıoğlu Sinan Bey; Beyşehir sancak beyi Yavuz Sultan Selim Han’ın en güvendiği cesur ve kahraman bir askerdir. Sefer için hazırlıklara başlamasını söyler. Çöl geçilmesi lazım. İstanbul’da padişah uzun süre dayanacak yiyecek için araştırma yapılmasını ister. Saray mutfağı uzmanları peksimeti bulurlar. Beyşehir’de ise Karlıoğlu Sinan Bey içerişehir mahallesine kazanlar kurdurur. Doyurucu ve besin değeri yüksek yoğurt, ayran yapılır ve yağ, bulgurla kazanlarda kaynatılır. Tarna (tarhana) yapılır.

Beyşehir suvari alayı Karlıoğlu Sinan Bey de bu savaşa katılır. Çöl geçilir. İstanbul’da yapılan peksimet çöl sıcağında 1 hafta içerisinde bozulur. Beyşehir’in Tarhanası o ortamda bir ay bozulmaz. Bir ayın sonunda ıslatılarak tekrar yenir ve uzun süre dayanır.