TOKAT ERBAA YAPRAK

30-03-2017 14:19    » Yöresel Ürünler     Amasya

27.00 TL

  • TOKAT ERBAA YAPRAK
  • TOKAT ERBAA YAPRAK
  • TOKAT ERBAA YAPRAK
  • TOKAT ERBAA YAPRAK
  • TOKAT ERBAA YAPRAK
TOKAT ERBAA YAPRAK TOKAT ERBAA YAPRAK TOKAT ERBAA YAPRAK TOKAT ERBAA YAPRAK TOKAT ERBAA YAPRAK
Detaylar

TOKAT ERBAA YAPRAK BRÜT  2800 GRAM NET 2 KİLO GRAM

Tokat Yaprağı, yaprak sarması denilince akla gelen ilk yaprak  türü tokat yaprağıdır. Ülkemizde yapak sarması gerek zeytin yağlı gerekse etli olsun dünyada eşi benzeri bulunmayan bir kültürdür. Bütün hanımların özel davet sofralarında mutlaka yaprak sarması olur. İyi bir yaprak sarmasının lezzeti yaprağın kaliteli ve nazik olmasından kaynaklanır. Tokat yaprağı da ülkemizde bulunan en meşhur yaprak türlerinden biridir. Yaprak denilince akla Tokat yaprağı gelir demek çok haklı bir durumdur.

Tokat yaprağının özellikleri nelerdir?

Tokat yaprağı Erbaa yaprağı olarak da bilinmektedir. Ve şehrin en önemli geçim kaynağıdır. Tokat yaprağı bir kültür olup altın değerindedir. Tokat yaprağının tadı kendine has ekşiliği ile diğer yaprak türlerinden çok daha farklıdır. Tokat yaprağı narince cinsi adı verilen teveklerden özenle toplanır. Tokat yaprağı artık ihracatı yapılan bir sektör haline gelmiştir. Tokat yaprağında narince türü, atoplam yaprak üretiminin yaklaşık %90'lık kısmını oluşturmaktadır. En kaliteli sarmalık yaprak cinsidir. Türkiye'de Niksar ve Erbaa ovaları salamuralık Tokat yaprağının en önemli yetiştirme merkezleridir. Üzüm fiyatları çok düşük olduğunda dahi Tokat yaprağı üzümün 2.5 katı fiyata satılmaktadır. 

Tokat yaprağının özelliği yaprağın çok narin ve ince olmasıdır. Tokat yaprağında ilk mahsul mayıs ayının sonlarında alınır.